eSIM (embedded SIM) tai pačiame telefone integruota SIM, leidžianti prisijungti prie mobilaus operatoriaus tinklo be fizinės SIM kortelės. eSIM prie tinklo operatoriaus prijungiama ir sukonfigūruojama naudojant telefono programinę įrangą.
SIM kortelės kaip tokia technologija gyvuoja daugiau kaip 30 metų. Nors bėgant metams jos tikrai tapo mažesnės, pagrindinė funkcija ir veikimo principas išliko toks pat: reikia įdėti fizinę SIM kortelę į savo telefoną, kad galėtumėte prisijungti prie tinklo operatoriaus. Keičiate telefonus? Tiesiog perdėkite SIM kortelę. Atrodytų patogus ir paprastas sprendimas, tačiau mažinant telefonų apimtis ir į rinką pateikiant vis įmantresnius dizainus, vidiniai komponentai ir jiems skiriama vieta maksimaliai optimizuojama. Galiausiai net ir tokiems priedams kaip SIM kortelė nebelieka vietos.
Palyginimui, net naujausias mažytis nano-SIM standartas, taikomas nuo 2012 m., turi gana didelią apimtį lyginant su kitais vidiniais komponentais. Be to, kad vartotojas galėtų SIM pakeisti, išmaniųjų telefonų gamintojai turi skirti papildomos vietos aplink fizinį SIM lizdą.
Būtent dėl minėtų priežąsčių ir atsirado eSIM – naujas standartas, flagmanuose jau keičiantis įprastas SIM korteles.
eSIM dar galime suprasti kaip programuojamą mažą lustą, prilituotą tiesiai ant pagrindinės plokštės telefone, planšetiniame kompiuteryje ar išmaniąjame laikrodyje. Jis atlieka tas pačias funkcijas kaip ir fizinė SIM, išskyrus tai, kad nepriklauso nuo tinklo operatoriaus ir gali būti perprogramuotas (perjungiamas prie kito tinklo) naudojant tik programinės įrangos funkcionalumą.
Viskas ką vartotojui reikia padaryti, tai gauti konfigūracijos failą ir suaktyvinti jį įrenginyje. Tinklo operatoriai paprastai tai vadina eSIM profiliu ir siūlo jį atsisiųsti nuskenavus QR kodą.
eSIM standarto privalumai ir trūkumai
eSIM leidžia išsaugoti kelis operatorių profilius savo išmaniajame telefone ir perjungti juos vos per kelias minutes. Tai reiškia, kad galite pereiti prie skirtingų operatorių ir jų mobilaus ryšio planų, kas gali būti ypač naudinga, jei reguliariai keliaujate į kitas šalis ir jums reikia laikinos vietinės SIM kortelės.
Be patogumo aspekto, išmaniųjų telefonų rinkoje taip pat veikia didelė konkurencija kuriant vis labiau kompaktiškus ir plonumo atžvilgiu elegantiškus įrenginius. Čia galiausiai prieinama prie to, kad daugelis iš flagmanų nebegali savyje talpinti SIM kortelės ir jos dėklo. Tai ypač svarbus aspektas kalbant apie išmaniuosius laikrodžius, kur SIM dėklo sritis tampa kaip galima skysčių pratekėjimo vieta, kuri neleidžia prietaisui užtikrinti visiško atsparumo vandeniui ir įgyti IP65 ar panašaus sertifikato.
Šiai dienai vienintelis eSIM trūkuma yra tai, kad šį standartą dar ne visi mobilaus tinklo operatoriai palaiko. Telefonų gamintojams vis dar tenka telefone palikti fizinį SIM lustą, kartu su juo jau siūlant ir eSIM palaikymą. Tokiais atvejais galite naudoti abu sprendimus vienu metu ir turėti du skirtingus mobilaus ryšio planus. Nepaisant to, turėkite omenyje, kad eSIM įrenginius taip pat galima pririšti prie konkrečių operatorių, kaip ir su fizinėm SIM kortelėm
Netolimoje ateityje įskaitant išmaniuosius laikrodžius ir net kai kuriuos nešiojamuosius kompiuterius, neturėsite kitos galimybės, kaip tik naudoti eSIM. Motorola Razr buvo pirmasis telefonas, kuris 2019 m. kartą ir visiems laikams pakeitė fizinę SIM kortelę. O dar 2022 m. Apple kompanija paskelbė, kad JAV parduoti iPhone 14 modeliai nebeturės fizinės SIM kortelės lusto. Vienintelis būdas kaip bus galima prisijungti, tai atsisiųsti eSIM profilį.
Kaip aktyvuoti eSIM paslaugą Android telefone?
eSIM suaktyvinimas įrenginyje yra gana paprastas procesas. Tiesiog kreipkitės į savo mobilaus ryšio operatorių ir paprašykite eSIM paslaugai reikalingo QR kodo. Gavę QR kodą toliau atlikite šiuos žingsnius:
- Eikite į Settings, tada rinkitės Connections arba Network & Internet.
- Pasirinkite Mobile Network arba SIM Card.
- Paspauskite ant Add mobile plan arba Download SIM card.
- Sekite tolimesnes instrukcijas telefono ekrane ir nuskenuokite gautą QR kodą kai to bus prašoma.
Nustatymo tvarka gali skirtis priklausomai nuo turimo išmaniojo telefono modelio ir programinės įrangos versijos, tačiau bendras procesas iš esmės turėtų būti tas pats.
Kas Lietuvoje teikia eSIM paslaugą?
Lietuvoje visi operatoriai teikia eSIM paslaugą. Daug kur ji akcentuojama ir priskiriama prie išmaniųjų laikrodžių funkcionalumo, tačiau teikiama ir mobiliems telefonams. Tiesa, planai ir sąlygos čia varijuoja, priklausomai nuo to ar esate privatus ar verslo klientas.
Pateikiame nuorodas norintiems įsigyti šią paslaugą jau šiandien. Žinoma, prieš tai įsitikinkite ar jūsų įrenginys turi eSIM funkcionalumą.
Tele2 eSIM paslauga telefonui.
eSIM paprastai nekainuoja daugiau nei įprasta SIM kortelė, tačiau dažnu atveju mobilaus ryšio operatoriai gali ją pasiūlyti tik renkantis tam tikrus planus.
eSIM ir iSIM esminiai skirtumai
Kai eSIM tampa įprasta funkcija aukštos klasės telefonuose, mes priešaky turime dar vieną eSIM pakeisiančią technologiją: iSIM. Trumpai tariant, integruotai SIM reikia pereiti dar vieną sumažinimo lygį, integruojant SIM funkcionalumą tiesiai į mikroschemų rinkinį arba kitaip vadinamą čipsetą. Dėl to gamintojams nereikės rezervuoti nei kelių kvadratinių milimetrų vietos, kurią užimtų eSIM.
Vis dėlto mažai tikėtina, kad artimiausiu metu pamatysime, kaip ISIM išmaniuosiuse telefonuse pakeičia eSIM. Pirmą kartą 2022 m. pradžioje, Qualcomm pademonstravo koncepcijos įgyvendinimą naudodamas modifikuotą Galaxy Z Flip 3, kuris buvo adaptuotas pagal Vodafone UK tinklo parametrus. Tačiau dar negirdėjome apie kompanijas, integruojančias iSIM funkcionalumą į geriausiai vertinamus ir šiai dienai populiariausius čipsetus, tokius kaip Snapdragon 8 Gen 2.