Daugumai vartotojų, piršto atspaudo nuskaitymo funkcija telefone šiai dienai nėra naujiena, tačiau ne visi žino kokiu pagrindu ir kaip ši sistema veikia. Todėl nusprendėme detaliai apžvelgti piršto atspaudo funkcijos naudojimą ir šio naujos kartos saugumo standarto patikimumą.
Nuo pat pirštų antspaudų nuskaitymo technologijos išradimo pradžios praėjo nemažai laiko, per kurį ji buvo gana gerai išvystyta. Nepaisant to, ši technologija neišplito taip stipriai, kaip pavyzdžiui vaizdo kamera, kuri šiai dienai įtaisyta kiekvienam išmaniajam telefone, planšetiniam ar nešiojamam kompiuteryje. Neabejojame, kad ateityje ir pirštų antspaudų nuskaitymas taps įprastai naudojama funkcija įvairių įrenginių ir paslaugų sektoriaus valdyme.
Viso pasaulyje dabar turime sukurtas ir naudojamas 3-jų tipų pirštų skanavimo technologijas, todėl pradėsime nuo pirmosios.
Optinis piršto antspaudo skaneris
Tai pati pirmoji ir seniausia piršto antspaudo nuskaitymo ir atpažinimo technologija. Kaip pats pavadinimas sako, pridėjus pirštą prie skaitytuvo fiksuojamas optinis piršto antspaudo vaizdas. Naudojant tam tikrus logaritmus nuskaitomos ryškios (antspaudo takelio) ir tamsios (antspaudo griovelio) vietos taip sukuriant ir išsaugant bendrą piršto antspaudo struktūrą.
Kaip ir telefone esanti kokybiška kamera, optinis skaneris turi pakankamai aukštą nuotraukos fiksavimo kokybę iš arti. Taigi, kuo geresnė optika, tuo aukštesnės rezoliucijos piršto antspaudo struktūra užfiksuojama, leidžianti užtikrinti didesnį saugumą.
Iškyla klausimas, kaip kokybiškai gali būti užfiksuotas antspaudo vaizdas, kai uždėjus pirštą tampa visiškai tamsu. Šis klausimas išsprendžiamas pasitelkiant viduje įtaisytą mikro LED blykstę, veikiančią tokiu pačių principu, kaip fiksuojant vaizdą tamsoje su telefono kamera. Visas šis procesas trunka žaibišku greičiu, todėl mūsų akimis jis nepastebimas. Optinė piršto antspaudo technologija, lyginant su kitomis, yra pakankamai stambi ir retai pritaikoma kompaktiškuose ar plonus korpusus turinčiuose įrenginiuose.
Kadangi antspaudo struktūra fiksuojama 2D formatu, ypatingai esant prastai optikai, šį saugumo standartą galima apeiti įvairiomis kryptimis taikant kitą aukštos kokybės piršto antspaudo vaizdą. Ši sistema nėra vertinama, kaip pakankamai patikima, todėl dažniau aptinkama žemą kainą turinčiose technologijose.
Tūrinis skaneris
Telefonuose, kompiuteriuose ir kituose įrenginiuose plačiai naudojama, pakankamai kompaktiška piršto antspaudo atpažinimo sistema. Pasitelkiant elektromagnetinės energijos sensorių suformuojamas tūrinis piršto antspaudo vaizdas. Tokio tipo energiją išskiria mūsų kūnas kol esame gyvi, todėl net ir įrenginio savininko mirties atveju vargu ar pavyktų pasinaudoti jo piršto antspaudu.
Uždėjus pirštą, antspaudo takeliai turi fizinį ir energetinį sąlytį su skanerio paviršiumi, todėl fiksuojama rašto sudėtis. Čia nepamirštami ir tarp antspaudo takelių esantys grioveliai, kur kiekvienas jų turi savo gylį. Išsaugojus rašto ir griovelių struktūrą gaunamas tūrinis piršto antspaudo vaizdas.
Šią sistema pakankamai sunku apeiti, nes ji piršto antspaudą vertina tūriniu vaizdu lygindama ne tik takelių struktūra, bet ir griovelių linijų gylį kartu su jų išsidėstymo taškais. Tūrinė vaizdo struktūra išsaugoma 360 laipsnių kampu, todėl pirštą galima dėti kaip tik patogu, atpažinimas įvyksta akimirksniu.
Anksčiau panašiu principu veikusi sistema būdavo naudojama nešiojamuose kompiuteriuose. Ji reikalaudavo braukti pirštą per nuskaitymo vietą, kad būtų suformuotas bendras antspaudo vaizdas. Anaiptol šis būdas nebuvo toks tikslus ir greitas, o atpažinimas ne visuomet pavykdavo iš pirmo karto. Todėl dabar naudojamas viso piršto paviršiaus ploto nuskaitymas.
Ultragarsinis skaneris
Naujausia ir viena brangiausių technologijų, šiai dienai dar tik pradedama taikyti išmaniuosiuose telefonuose. Ultragarsinis signalas paleidžiamas tuo pačiu momentu, kai pirštas pasiekia antspaudo nuskaitymo plotą. Signalo grįžtančios bangos suformuoja aiškų 3D vaizdą, atpažįsta paviršiau struktūra ir itin tiksliai identifikacijai gali išskirti net jo sudedamąsias dalis, kaip odos drėgnumą ar prakaito koncentratą.
Dėka šios technologijos, skaneris gali veikti tiesiogiai per įvairius įrenginį dengiančius paviršius, pavyzdžiui metalinį, plastikinį korpusą ar organinį stiklą. Kuo daugiau kartų bus pridėtas registruojamas piršto antspaudas, tuo tikslesnis jo vaizdas yra išsaugojamas. Ultragarsinio signalo technologija į mobilius telefonus ar planšetinius kompiuterius montuojama kaip atskira komponentinė detalė (čipas), veikianti nepriklausomai nuo programinės įrangos. Todėl net ir įsilaužus į nešiojamo kompiuterio ar mobilaus telefono programinę įrangą, jokia šioje saugumo sistemoje laikoma informacija negali būti išgauta.
Su laiku mes greitai atsisakysime galybės šiai dienai reikiamų įsiminti slaptažodžių, kuriuos pakeis kiekvienoje technologijoje esantis piršto antspaudo skaitytuvas. Didžiausių technologijų gamintojų deklaruojama, kad tokio tipo asmeninė informacija lieka tik tam skirtoje įrenginio komponentinėje detalėje ir ji neturi jokios sąsajos su internetu.
Mūsų manymu, tai tik laiko klausimas, kai patys save prisiduosime ten, kur net neįsivaizdavome, kad galime būti atpažinti.