Atsimenat buvo laikai, kai įprasti telefonų modeliai (kur viršuj ekranas, o apačioj mygtukai) vartotojams tapo nuobodūs? Būtent tada jie ėmė keisti savo vizualinę bei funkcinę išvaizdą. Vieni rinkoje pasirodė su išsistumiančia klaviatūra, kiti tapo atlenkiami lyg moteriški makiažiniai veidrodėliai su papildomu išoriniu ekranu. Bet tai dar ne viskas, nes vėliau atsirado ir šonu išsiskleidžiančių modelių, o kai jau atrodė visi visko matė, galutinį kozerį metė transformeris Samsung P400 su į kitą pusę persukamu ir atgal prie korpuso priglundančiu ekranu. Yra ir daugiau pavyzdžių į kuriuos neišsiplėsim, bet greičiausiai jau supratot link ko sukam. Ar mados kartojasi? Panašu, kad taip, nes mus pasitinka telefonai išskleidžiamais ekranais.
Kiek laiko reikėjo pokyčiams?
Smartfonų vartotojams užteko 10 metų čiupinėjant ekranus didesniam ar mažesniam stačiakampio formos korpuse. Per visą ta laiką ten keitėsi tik storis, plotis ir viduj esantys komponentai. Ir nors priklausomai nuo kainos, komponentai buvo komplektuojami su geresnėm ar blogesnėm techninėm savybėm, jų paskirtis visuomet buvo ir yra ta pati. Kai vartotojai pradėjo burbėt „dar vienas įprastos išvaizdos smartfonas”, gamintojams tai buvo aiški indikacija imtis radikalių pokyčių.
Telefonų rinka negailestinga, todėl čia veikia tik viena taisyklė: „Kas pirmesnis tas gudresnis.” O pirmauti ten, kur nepraminti takai visuomet yra didelis iššūkis. Tas pats ir su nauja technologija, kuri turi būti gerai atidirbta ir veikti taip pat patikimai, kai visi telefone esantys įprasti komponentai. Ir čia prasidėjo įvairiausi eksperimentai, kur dauguma jų nuo pat pradžių buvo pasmerkti žlugti dėl vartotojų tarpe neprigijusio koncepto. Kiti tiesiog nesusilaukė tokio populiarumo, kaip buvo planuota gamintojo. Turime kelis mūsų jau pristatytus pavyzdžius: LG pasukamu ekranu ir išvyniojamu ekranu OPPO X modelis.
Abejotino išskirtinumo kaina
Savaime suprantama, atidirbti naują technologiją, kurią galima būtų užtikrintai paleisti masinei gamybai, kainuoja kosminius pinigus. Ir čia mes prieinam prie kito nemažiau svarbaus kriterijaus – naujo modelio kainos galutiniam vartotojui.
Visiems besidomintiems naujais telefonų modeliais tenka atkreipt dėmesį į perlenkiamų flagmanų kategoriją. Ten sumos prasideda nuo ~1500 Eur. jeigu kalbėsim apie Fold tipo androidus. Tačiau yra ir pigesnė Flip klasė, kuri startuoja nuo ~1100 Eur.
Naujausias technologijas besivaikantys fanatikai sakys „Shut up and take my money! Aš juk galiu išsilankstyt ekraną į didesnį ir turėt kiečiausia ragelį draugų ar kolegų tarpe!”.
Būdami tokie pat pamišėliai dėl telefonų, tikrai pripažystam jog su šiuo faktu vargiai pasiginčysi. Tik yra vienas bet, kurį stengsimės paaiškint taip, kad ir reklamų prikištos galvos susivoktų už ką moka keturženklias sumas.
3 svarbiausi kriterijai
- Technologinės savybės.
Ar lyginaisi įprasto (savo išvaizda) telefono technines charakteristikas su fold’u ar flip’u? Jeigu ne, tai vertėtų. Tik tada taps aišku, kad toks kaip Galaxy S22 Ultra yra ~500 Eur. pigesnis už Galaxy Fold 4. Ir jeigu taikaisi į techninių parametrų pranašumą, kaip kokybiškesnė ir didesnį priartinimą turinti kamera, ar ilgiau laikanti ir ženkliai greičiau įsikraunanti baterija, tai turėtų būti pakankami rodikliai. - Praktiškumas.
Neskaitant tų momentų kai galėsi pamandravot prieš draugus ar kolegas išsilankstant savo ekranėlį į didesnį, pagalvok kaip dažnai dar jį išskleisi?
Jeigu esi paauglys ir daug „geimini”, tada ši inovacija pasitarnaus ir tikrai džiugins. Bet jeigu esi verslus ir užimtas tėvelis, greičiausiai 80% laiko naudosi tik išorinį pagrindinį ekraną, o išskleisi vidinį tik prieš miegą patogesniam naujienių pra’scroll’inimui ar draugo atsiųstos nusipirktos mašinos nuotraukų peržiūrai (kad aiškiau įžiūrėt trūkumus ir paklaust ar nedaužta). Toks panaudojimas tinka ir draugo naujos merginos nuotraukų vertinimui.
Ar bandei nešiot kišenėj? Neplyšo? Juk sveria 40 gramų daugiau ir gabaritai tokie lyg 2 telefonus suglaudęs įsispraustum į stilingų džinsų nebetokią talpią kelnių kišenę. - Kaina.
Jau užsiminėme, kad gali sutaupyti beveik pusę tūkstančio eurų vien už tai, kad nepasidavei reklamos provokacijai, kurios tikslas visais įmanomais būdais išstūmti brangią technologiją į rinką. Bet jeigu tai ne rodiklis, tuomet atsimink, kad draugas su įprastai atrodančiu Galaxy S22 Ultra darys kokybiškesnes nuotraukas, kurias vėliau tau persiųs, kad galėtum savo išlankstomam ekrane įvertint ant kiek jos gražesnės.
Tai ką man siūlot?
Netapk reklamos auka, lauk ir stebėk tendencijas.
Bent šiek tiek plačiau mąstantys supranta, kad mobilių telefonų technologinė raida jau dešimtmetis kaip sustojo. Per tą laiką tobulinom tik tą patį funkcionalumą – ilgiau laikanti baterija, geresnį vaizdą fiksuojanti foto kamera, raiškesnis ir daugiau Hz turintis ekranas. O dabar kai biudžetinės klasės telefonai savo galimybėm lipa ant kulnų flagmanam, belieka grįžti prie įvairių transformacijos madų.
Jau visai netolimoj ateity telefono nesinešiosim nei kišenėj, nei saujoj. Girdėjot apie e-SIM? Tai va, net ir to plastiko gabaliuko niekur dėt nebereikės ieškant kur nukišai tą mažą adatėlę.
Vis daugiau funkcijų iš telefonų atiminėja išmanieji laikrodžiai. Naujausi jau skelbiasi ir apie turimą e-SIM funkciją. Viskas lyg ir fainai, bet yra keli nepatogumai: Negali normaliai panaršyt internete dėl ypač mažo ekranėlio ir jokio pokalbių privatumo kai veikia per speaker’į.
OPPO kompanija ekrano padidino atvejui jau turi atsakymą. Ir akivaizdu, kad išvyniojamo ekrano pritaikymo galimybės kur kas didesnės bei praktiškesnės nei išskleidžiamo. Tuo tarpu ausinės tapę lyg ausų aksesuarais praleidžiančiais aplinkos garsą jau dabar atsako, kaip galėsime išlaikyti pokalbių privatumą.
O kaip manote jūs mieli skaitytojai? Ar teisingą ateitį piešiame?
Pasidalinkite komentaruose savo įžvalgomis.